Muzykoterapia dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych

Nie wszyscy wiedzą o tym, że jedną z możliwych form nauki i terapii dzień jest muzyka. Jako forma sztuki, tak bliska i potrzebna ludziom, jest uniwersalnym środkiem przekazu emocji w różnych kręgach kulturowych.

Muzykoterapia

Muzyka pozwala na większą swobodę w wyrażaniu emocji, gdyż w dźwiękach dominują uczucia wyrażone całą paletą środków ekspresji. Terapia muzyką pozwala na to, by wykryć u dzieci ewentualne nieprawidłowości z zakresu percepcji wzrokowej, słuchowej albo motoryki. Jednocześnie, dzięki odpowiednim ćwiczeniom stara się je od razu eliminować. Książki do muzykoterapii są pomocne w nauce:
– koncentracji uwagi
– rozwoju pamięci i spostrzegawczości
– umiejętności podporządkowania się określonym zasadom
– czekania na swoją kolej.
Wszystko to stymuluje rozwój dziecka, kształtuje jego osobowość i leczy dysfunkcje. Taka edukacja zalecana jest dzieciom mającym trudności z lateralizacją i orientacją przestrzenną.

Pomoc dzieciom niepełnosprawnym

Co ważne, muzykoterapią mogą być objęte zarówno dzieci zdrowe, jak i niepełnosprawne. W wypadku tych drugich, nacisk kładzie się na realizację dodatkowych celów (zgodnych z indywidualnymi potrzebami. Można tak pomóc dzieciom z autyzmem, z zaburzeniami zachowania np. ADHD, z różnego typu zaburzeniami słuchu, wzroku i niepełnosprawnymi umysłowo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *